اشعه و تاثیرات آن بر بدن

اشعه و تاثیرات آن بر بدن:

یکی از بیشترین سئوالات و نگرانی های مراجعین در کلینیک رادیولوژی ، میزان اشعه و اثرات آن بر بدن  می باشد . بنابراین لازم دیدیم که توضیحاتی راجع به این مقوله داشته باشیم.

منابع اشعه هایی که ما روزانه در معرض آن هستیم به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند.

1 – اشعه های محیطی : که از زمین و غذا و فضای کیهانی دریافت میکنیم . میزان اشعه های محیطی در مناطق مختلف متفاوت است مثلا در ایران ، رامسر تابش طبیعی بسیار بالایی دارد که به علت تشعشع مواد رادیواکتیو از خاک این منطقه است که توسط چشمه های آب گرم به سطح زمین آورده می شود . ولی طبق تحقیقات به علت تطابق ژنتیکی ساکنین این ناحیه تفاوتی در میزان سرطان نسبت به سایر انسانها یافت نشده است .میزان کل تشعشات محیطی در سال به طور متوسط  3.1 msv میباشد .

2 -  اشعه های پزشکی : میزان تشعشعات پزشکی بطور متوسط سالیانه 3 msv  است که تقریبا معادل تشعشات محیطی میباشد . ولی این نکته قابل ذکر است که بیشتر این تشعشات در اثر رادیوگرافیهایCT  اسکن ، پزشکی هسته ای ، فلوروسکوپی و .... ایجاد می شود . رادیوگرافی دندان% 26/. ( مقدار خیلی ناچیز ) از این تشعشات را شامل می شود .

این مطالب توجیه میکند که نگرانی در مورد تهیه رادیوگرافی بخصوص رادیو گرافی های دندان وجود ندارد هر چند که همیشه باید تلاش کرد که کمترین میزان اشعه به بیمار تابش شود .

در این کلینیک تمام استانداردهای حفاظت اشعه رعایت شده  است .استفاده از دستگاههای مدرن و تجهیزات حفاظتی اشعه (روپوش سربی و تیروئید شیلد) و استفاده ازکادر مجرب (کمترین تکرار عکس )باعث میشود که کمترین میزان اشعه به بیمار تابش شود. همچنین در تهیه رادیوگرافی از کودکان ، میزان اشعه بسیار پایین تنظیم میگردد که باعث تابش اشعه کمتر میگردد .

 عکسبرداری در بارداری

حساسیت خانمهای باردارنسبت  به جنین در دوران بارداری بر هیچ کس پوشیده نیست . برخی از خانمها در زمان تهیه رادیوگرافی فک و دندان از بارداری خود بی اطلاع هستند و همین موضوع  باعث نگرانی زیاد آنها بعد از انجام رادیوگرافی میشود .

گرچه که از لحاظ علمی جنین نسبت به اثرات اشعه حساس است اما باید اشاره کرد که  دررادیوگرافیهای ناحیه فک و دندان میزان جذب اشعه توسط جنین بسیار ناچیز است و حدود یک ده هزارم اشعه به جنین میرسد.

با این وجود بهتر است رادیوگرافیها در صورت امکان در سه ماهه دوم بارداری انجام شوند و بارداری به اطلاع پرسنل رادیولوژی برسد تا از جلیقه سربی و سایر تجهیزات حفاظتی استفاده شود .

رادیولوژی و غده تیروئید :

سوالات و نگرانی های زیادی در مورد تابش اشعه و اثر آن بر روی تیروئید وجود دارد . علیرغم حساسیت بافت تیروئید نسبت به اشعه ، مدرک علمی دال بر اثر پاتولوژیک اشعه بر تیروئید ذکر نشده است. بسیاری از مراجعین در خواست بستن گردنبند سربی در تصویر برداری پانورامیک را دارند ولی باید ذکر کرد که این عمل باعث ایجاد سایه سربی بر روی تصویر فک و مخدوش شدن تصویر میگردد .

در تهیه رادیوگرافی از کودکان با کم کردن میزان اشعه برای رادیوگرافی پانورامیک ، میزان تابش اشعه به بافت حساس تیروئید کمتر میشود.